Czy wskaźnik pustostanów w Warszawie znów osiągnie wartość jednocyfrową?

Firma doradcza Cresa w najnowszym raporcie „Occupier Economics: Rynek biurowy w Warszawie w trzecim kwartale 2018 r.” informuje, że zasoby warszawskiego rynku powierzchni biurowych wzrosły w ciągu roku o ponad 3,75% i aktualnie wynoszą 5,42 mln mkw. Poziom absorbcji spadł o 1,4% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Wskaźnik pustostanów w stolicy wynosi 10%.

– Popyt na warszawskim rynku biurowym nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co przy ograniczonej podaży powoduje presję wzrostową na efektywne stawki czynszowe. Dotyczy to w szczególności lokalizacji centralnych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem najemców. Sytuacja na rynku powinna się ustabilizować w 2020 roku, kiedy do użytku zostanie oddanych kilka dużych inwestycji w okolicach ronda Daszyńskiego – mówi Bartek Włodarski, Partner, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemców Biurowych i Rozwiązań Korporacyjnych w firmie Cresa Polska.

Absorpcja w trzecim kwartale br. wyniosła 69.500 mkw. Łącznie od początku roku osiągnęła wartość 237.500 mkw., a łączny wolumen transakcji najmu po pierwszych trzech kwartałach 2018 roku wyniósł ponad 633.000 mkw. i był o ponad 7,5% wyższy niż przed rokiem. Do największych transakcji w trzecim kwartale 2018 roku można zaliczyć renegocjacje i ekspansję firmy doradczej Deloitte w budynku Q22 (22.100 mkw.).

W trzecim kwartale oddano do użytku dwie inwestycje biurowe: Park Avenue (12.500 mkw., Park Projects) oraz Koneser Centrum Praskie – bud. C (3.800 mkw., BBI Development / Liebrecht & Wood). Do końca roku nie są już planowane do oddania żadne większe obiekty biurowe. Nowa podaż w pierwszych trzech kwartałach wyniosła prawie 190 tys. mkw., co jest wynikiem o 7,4% mniejszym niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Wysokość czynszów wywoławczych różni się w zależności od dzielnicy: 10,5-14 EUR/mkw./miesiąc na Służewcu, 13-19 EUR/mkw./miesiąc na Nowej Woli i 16-23,5 EUR/mkw./miesiąc w centrum.

– Uwzględniając wysoki poziom wynajęcia realizowanych budynków oraz rosnący efekt bazy, wskaźnik pustostanów w dalszym ciągu znajduje się pod presją spadkową, na co powinni zwrócić uwagę najemcy. Z ankiet RICS wynika, że wskaźnik nastrojów na rynku najmu w Polsce wynosi obecnie 29 punktów i jest o 30 punktów wyższy niż rok temu. Tak wysoka wartość to dobry znak dla inwestorów i deweloperów – mówi dr Bolesław Kołodziejczyk, Dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Cresa Polska.