Coca-Cola HBC po raz kolejny liderem w obszarze zrównoważonego rozwoju wśród producentów napojów w Europie

Prestiżowy globalny ranking Dow Jones Sustainability Index 2019 ogłosił firmę Coca-Cola HBC liderem pod względem zrównoważonego rozwoju wśród producentów napojów w Europie. Po raz szósty w ciągu siedmiu lat firma zajęła najwyższą pozycję w indeksie, a dziewiąty rok z rzędu znalazła się w pierwszej trójce światowych i europejskich firm produkujących napoje.

Na ogólną ocenę 90 punktów, zapewniającą firmie drugą pozycję w rankingu globalnym, złożyły się osiągnięcie maksymalnej punktacji w 11 kategoriach i wzrosty w kolejnych 9.

Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że zaangażowanie naszych pracowników i partnerów w zrównoważone praktyki ponownie zaowocowało takim wyróżnieniem. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nasza praca nigdy się nie kończy, zawsze jest wiele do zrobienia. Właśnie dlatego tak bardzo koncentrujemy się na konsekwentnej i długofalowej realizacji naszych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju – mówi Zoran Bogdanovic, CEO Coca-Cola Hellenic Bottling Company AG.

Najważniejsze osiągnięcia Coca-Cola HBC w zakresie zrównoważonego rozwoju w 2018 roku:

• Firma wypełniła zobowiązanie dotyczące zmniejszenia emisji dwutlenku węgla o 25% (w porównaniu do 2010 roku), dwa lata przed terminem ustalonym na 2020 rok. Dzięki swoim działaniom, firma zmniejszyła emisję CO2 do atmosfery o 1,27 miliona ton.

• Firma Coca-Cola HBC uzyskała wskaźnik zaangażowania pracowników na poziomie 88%, powyżej średniej dla firm FTSE 100.

• Kobiety pełnią obecnie 37% funkcji kierowniczych w firmie – do 2025 roku cel ten ma wzrosnąć do 50%.

• 98% wydatków zakupowych Coca-Cola, czyli 3,237 milionów euro, związanych jest z dostawcami lokalnymi, wspierając w ten sposób poziom zatrudnienie i firmy w krajach, w których Coca-Cola prowadzi swoją działalność; jednocześnie firma kontrybuuje do lokalnych gospodarek 328 milionów euro w postaci podatków.

• Coca-Cola zainwestowała 7,9 mln euro w projekty społeczne, z czego ponad jedną trzecią we flagowy program Youth Empowered, który wspiera młodych ludzi wkraczających na ścieżkę zawodową poprzez szkolenia w zakresie umiejętności społecznych i biznesowych.

• Firma zmniejszyła ilość wody zużywanej do produkcji napojów w zakładach produkcyjnych o 22% (w porównaniu do 2010 roku).

• Coca-Cola HBC zebrała i przekazała do recyklingu równowartość 45% opakowań, które wprowadziła na rynek.

Misja: zrównoważony rozwój

We wrześniu 2018 roku firma Coca-Cola HBC ogłosiła zobowiązania zrównoważonego rozwoju 2025, koncentrujące się na sześciu kluczowych obszarach: redukcja emisji dwutlenku węgla, zmniejszenie zużycia wody i zarządzanie zasobami wodnymi, Świat bez Odpadów, pozyskiwanie składników, żywienie oraz ludzie i społeczności. Pełne zobowiązania Coca-Cola HBC są dostępne tutaj. Firma jest na dobrej drodze do ich osiągnięcia.

Wyniki firmy Coca-Cola HBC w zakresie zrównoważonego rozwoju zostały również docenione przez inne szanowane rankingi branżowe, takie jak CDP Climate Disclosure, MSCI ESG Rating i FTSE4Good Index.