Minister Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej

 
O przyszłości dwustronnej współpracy Polski z USA oraz oczekiwaniach Polski wobec NATO mówił dziś minister Witold Waszczykowski w przemówieniu dla członków Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie. 

Przyszłość Polski jest w NATO i UE, a bliska współpraca Polski z USA leży w strategicznym interesie całej Europy – podkreślił minister. Do najważniejszych aspektów współpracy polsko-amerykańskiej zaliczył wzmocnienie roli Sojuszu Północnoatlantyckiego, zagwarantowanie przez NATO bezpieczeństwa Europie Wschodniej i potwierdzenie znaczenia przywództwa transatlantyckiego w świecie.  

Minister Witold Waszczykowski wyraził oczekiwanie, że lipcowy szczyt NATO przyczyni się do wzmocnienia gotowości sojuszu do sprostania wyzwaniom bezpieczeństwa. – Liczę, że szczyt w Warszawie będzie kolejnym krokiem po szczycie w Newport wzmacniającym obecność wojskową Sojuszu na naszym terytorium –  powiedział minister.  

Minister Waszczykowski zaznaczył również, że istotne jest kontynuowanie dwustronnej współpracy Polski i USA w dziedzinie bezpieczeństwa. Pozytywnie odniósł się do decyzji rządu amerykańskiego o zwiększeniu finansowania inicjatywy wzmocnienia obecności wojskowej w Europie Środkowo – Wschodniej w ramach European Reassurance Initiative. 

 

Szef polskiej dyplomacji podziękował przedstawicielom firm amerykańskich za wkład w rozwój gospodarczy Polski przez ostatnie 26 lat. Zaakcentował wysoką dynamikę dwustronnej wymiany handlowej i rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem amerykańskim. - Mam nadzieję, że negocjowane Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP przyczyni się do jeszcze większej intensyfikacji stosunków gospodarczych z USA – powiedział minister. 

 

Stany Zjednoczone są i pozostaną kluczowym partnerem Polski. Zależy nam na utrzymaniu wysokiej dynamiki współpracy z USA we wszystkich trzech obszarach: politycznym, bezpieczeństwa i gospodarczym – zapewnił minister Witold Waszczykowski.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

American Investor

The American Investor

The American Investor is the official quarterly publication of the American Chamber of Commerce in Poland. It is a voice for foreign investors and the business community in Poland,...

More detail

  • Gdańsk
  • Warszawa
  • Wrocław
  • Kraków & Katowice
AmCham Regional Offices
« July 2018 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Advisory Council