Minister Witold Waszczykowski spotkał się z przedstawicielami Amerykańskiej Izby Handlowej

 
O przyszłości dwustronnej współpracy Polski z USA oraz oczekiwaniach Polski wobec NATO mówił dziś minister Witold Waszczykowski w przemówieniu dla członków Amerykańskiej Izby Handlowej w Warszawie. 

Przyszłość Polski jest w NATO i UE, a bliska współpraca Polski z USA leży w strategicznym interesie całej Europy – podkreślił minister. Do najważniejszych aspektów współpracy polsko-amerykańskiej zaliczył wzmocnienie roli Sojuszu Północnoatlantyckiego, zagwarantowanie przez NATO bezpieczeństwa Europie Wschodniej i potwierdzenie znaczenia przywództwa transatlantyckiego w świecie.  

Minister Witold Waszczykowski wyraził oczekiwanie, że lipcowy szczyt NATO przyczyni się do wzmocnienia gotowości sojuszu do sprostania wyzwaniom bezpieczeństwa. – Liczę, że szczyt w Warszawie będzie kolejnym krokiem po szczycie w Newport wzmacniającym obecność wojskową Sojuszu na naszym terytorium –  powiedział minister.  

Minister Waszczykowski zaznaczył również, że istotne jest kontynuowanie dwustronnej współpracy Polski i USA w dziedzinie bezpieczeństwa. Pozytywnie odniósł się do decyzji rządu amerykańskiego o zwiększeniu finansowania inicjatywy wzmocnienia obecności wojskowej w Europie Środkowo – Wschodniej w ramach European Reassurance Initiative. 

 

Szef polskiej dyplomacji podziękował przedstawicielom firm amerykańskich za wkład w rozwój gospodarczy Polski przez ostatnie 26 lat. Zaakcentował wysoką dynamikę dwustronnej wymiany handlowej i rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkiem amerykańskim. - Mam nadzieję, że negocjowane Transatlantyckie Partnerstwo w Dziedzinie Handlu i Inwestycji - TTIP przyczyni się do jeszcze większej intensyfikacji stosunków gospodarczych z USA – powiedział minister. 

 

Stany Zjednoczone są i pozostaną kluczowym partnerem Polski. Zależy nam na utrzymaniu wysokiej dynamiki współpracy z USA we wszystkich trzech obszarach: politycznym, bezpieczeństwa i gospodarczym – zapewnił minister Witold Waszczykowski.

 

 

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

AmCham.Pl Quarterly

AmCham.Pl Quarterly 

AmCham.Pl Quarterly is the official publication of the American Chamber of Commerce in Poland. It is a voice for foreign investors and the business community in Poland, and it stri...

More detail

  • Gdańsk
  • Warszawa
  • Wrocław
  • Kraków & Katowice
AmCham Regional Offices
« November 2018 »
S M T W T F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Advisory Council