25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych

Warszawa, 02.09.2014 r.

 

25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych

Z okazji 25 lat działalności Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham), przy współpracy z KPMG powstał raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych”. Dokument jest podsumowaniem dotychczasowych inwestycji firm z amerykańskim kapitałem oraz relacji gospodarczych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Stany Zjednoczone zainwestowały na starym kontynencie blisko 2,5 bln USD. Do Polski trafiło 14 mld USD (wg danych BEA), co oznacza, że Polska jest największym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej. Dla porównania, w Czechach zainwestowano 6,4 mld USD. Lokowanie amerykańskiego kapitału oraz obecność tamtejszych inwestorów na krajowym rynku w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju Polski w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Uzyskany kapitał to nie tylko środki finansowe, ale także najnowsze technologie, doświadczenie i know-how.

AmCham i KPMG szacują, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce dokonanych w ciągu ostatnich 25 lat sięga 91 mld PLN, z czego aż 78% ulokowanych jest w sektorze usług. Najwięcej, bo ponad 18 mld PLN, zainwestowano w działalność finansową i ubezpieczeniową. Na drugim miejscu znajduje się  handel hurtowy i detaliczny (4 mld PLN). Z kolei w sektorze przemysłowym, amerykańskich przedsiębiorców przyciąga głównie branża motoryzacyjna. Zainwestowało w nią 20 międzynarodowych producentów motoryzacyjnych ze Stanów Zjednoczonych, którzy osiągają rocznie 30 mld PLN przychodów, tworząc jednocześnie 45 tys. nowych miejsc pracy.

Do największych inwestorów amerykańskich w Polsce zaliczyć można takie światowe koncerny jak General Motors Company, Philip Morris International, Avon Products, General Electric Company czy Procter & Gamble.

Według raportu, aż 66% badanych firm, które ulokowały amerykański kapitał w Polsce, dokonało reinwestycji. Większość z nich pojawiła się na polskim rynku w pierwszej połowie lat 90-tych. W ciągu ostatniej dekady prowadziły liczne działania reinwestycyjne, m.in. 

otwarcia kolejnych fabryk, filii, centrów biznesowych i badawczo-rozwojowych. Rozwój
przedsiębiorstw i ich unowocześnianie pozytywnie wpływa na polską gospodarkę i powiększa lokowany w kraju kapitał.

Przedsiębiorstwa ze Stanów Zjednoczonych odgrywają ważną rolę na rynku pracy. Aktualnie zatrudniają około 200 tys. osób, należąc do grona najważniejszych pracodawców w Polsce. Przykładowo, firma P&G zainwestowała w Polsce kilka mld PLN i zatrudnia obecnie 3 500 osób, natomiast firma Mondelēz Polska planuje stworzenia w Skarbimierzu ok. 200 nowych miejsc pracy do roku 2015. Wynagrodzenie oferowane pracownikom firm z kapitałem amerykańskim znacznie przekracza średnią krajową i wynosi średnio 2 tys. USD. Aż 46 tys. miejsc pracy zostało utworzonych w centrach biznesowych i badawczo-rozwojowych. Aktualnie funkcjonuje 156 takich placówek, rozlokowanych na terenie całej Polski.

Liczba przedsiębiorstw z USA inwestujących w Polsce utrzymuje się w ostatnich latach na stałym poziomie, rośnie za to zatrudnienie w firmach z kapitałem amerykańskim – mówi Józef Wancer, Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce. To pokazuje, że inwestorzy stale rozszerzają swoją działalność w Polsce, reinwestują, a tym samym zwiększają liczbę miejsc pracy.

Co ciekawe, dla wielu polskich firm rynek amerykański okazuje się dobrym miejscem do inwestycji i rozwoju biznesu. W ciągu ostatnich 25 lat, krajowe przedsiębiorstwa zainwestowały za oceanem 6,3 mld PLN, podnosząc jednocześnie z roku na rok jakość i poziom swoich inwestycji. Stany Zjednoczone stanowią dla Polski największy nieeuropejski rynek zbytu. Tylko w 2012 roku, wyeksportowaliśmy tam dobra warte 3,6 mld USD, głównie urządzenia mechaniczne i części do nich, paliwa mineralne i sprzęt RTV. USA to także drugi po Chinach dostawca towarów na nasz rynek spoza Europy oraz ważny partner w wymianie usług. W 2012 roku, Stany Zjednoczone zajmowały trzecią pozycję wśród dostawców usług w naszym kraju, eksportując głównie usługi informatyczne i informacyjne, podróżnicze, prawne i księgowe. USA jest również piątym co do wielkości ich nabywcą w naszym kraju. Największym powodzeniem u przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych cieszą się patenty i licencje oraz transport samochodowy.

 

Raport „Wspólny sukces! 25 lat polsko-amerykańskich relacji gospodarczych” zwraca również uwagę na korzyści płynące z wprowadzenia umowy Transatlantyckiego Partnerstwa
w zakresie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie, będące aktualnie w fazie negocjacji, zakłada liberalizację handlu, która wpłynęłaby pozytywnie na wzrost obrotów handlowych, podniesienie poziomu PKB, zatrudnienia oraz średniego wynagrodzenia. Wejście w życie TTIP pozwoli na jeszcze większe zacieśnianie współpracy gospodarczej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oraz na stałe zwiększanie obustronnie lokowanego kapitału.

Cały raport dostępny jest na stronie internetowej www.amcham.pl

 

***

Informacje dodatkowe:

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce (American Chamber of Commerce in Poland - AmCham) jest obecna  Polsce od 1990 roku. Celem działania Izby jest aktywne promowanie amerykańskich inwestycji w Polsce oraz działanie na rzecz poprawy klimatu inwestycyjnego. Wśród członków AmCham jest obecnie ponad 320 firm z kapitałem amerykańskim, których łączne nakłady inwestycyjne przekroczyły 30 miliardów dolarów i które stworzyły ok. 200 000 miejsc pracy.  Więcej informacji na: www.amcham.pl

 

 

 

KONTAKT

 

Anita Kowalska

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce

e: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

m: 696 024 104  

 

Krzysztof Kulasza

24/7Communication

e: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

m: 505 103 529

AmCham.Pl Quarterly

AmCham.Pl Quarterly 

AmCham.Pl Quarterly is the official publication of the American Chamber of Commerce in Poland. It is a voice for foreign investors and the business community in Poland, and it stri...

More detail

  • Gdańsk
  • Warszawa
  • Wrocław
  • Kraków & Katowice
AmCham Regional Offices
« November 2018 »
S M T W T F S
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Advisory Council